Historie oddílu

Ve Vsetíně byl Judo klub založen v roce 1957 při TJ Spartak Vsetín a mezi zakladateli byl Karel Šopek. Zpočátku se oddíl orientoval na bojové umění jiu-jitsu a počet jeho členů byl malý. Postupně se začaly dostavovat první úspěchy a i členská základna doznávala změn. V oddíle se prosazuje Jaroslav Sucháček, Dušan Holý, Ivan Zdeněk, Jiří Dolák a od této doby byl zaznamenán trvalý vzestup vsetínského juda. Závodníci se začínají umísťovat na předních místech v krajských soutěžích. Dušan Holý vybojoval titul krajský přeborník dorostu a v mužích se Jaroslav Sucháček umístil na druhém místě. Členská základna se rozšiřuje o nové členy: Miroslav Krchňák, Vlastík Gattermajer, Jenda Černín, Petr Podzimek, Jiří Hlaváč a Jarda Bartošek.

V roce 1969 vzniká pod vedením Jaroslava Sucháčka Judo klub jako další oddíl. To má vliv na vzestup výkonnosti sportovců, která se projevuje v dobrém umísťování závodníků nové, mladší generace. Na počátku 70. let bojuje oddíl mužů v kvalifikaci o postup do II. národní ligy. Pert Čotek je povolán na vojenskou službu do ligového družstva RH České Budějovice. Druhé místo v republice obsazuje junior Michal Michalík a stává se taktéž reprezentantem ČSSR. Dušan Holý dokončuje studium na tělovýchovném institutu a stává se trenérem 1.třídy. Z Kopřivnice přichází do Vsetína Lenka Řeháčková. Postupně vznikají družstva žaček a dorostenek. Na přeboru republiky obsazuje Lenka Řeháčková 4. místo. V tomto období se Vsetín také uchází o přidělení tréninkového střediska mládeže, které nakonec díky nepochopení vsetínských institucí získává oddíl Baník Ostrava.

V důsledku reorganizace přechází oddíl juda v roce 1972 pod RH Vsetín a to má kladný vliv na činnost oddílu. Oddíl postupně získává vlastní tělocvičnu v DD pod Žamboškou a tím i lepší podmínky pro činnost. Družstvo mužů se několikrát umísťuje na 1. a 2. místě v kraji a jen o vlásek jim uniká postup do II. ligy. Také dorostenci a žáci začínají sklízet úspěchy, které jim přináší systematická práce pod vedením trenérů Dušana Holého a Miroslava Krchňáka. Ve spolupráci s DDM v roce 1974 získává oddíl nové talenty: Jardu Hurtíka, Josefa Mikulenčáka, Frantu Juříka, Libora Rožnovjáka, Romana Kubiše, Miroslava Vašků, Rostislava Špurka a Milana Medvěda. V letech 1978-1985 vzniká dobrá spolupráce na mezinárodní úrovni: RH Vsetín – Dynamo Freital. Družstva judistů se pravidelně navštěvují, pořádají závody a vyměňují si zkušenosti. V roce 1985 se uskutečnil poslední turnaj ve Freitalu a rok poté byla tato činnost ukončena.

V období spolupráce s Městským domem dětí a mládeže se oddíl zúčastňuje letních táborů na Čubově v Novém Hrozenkově a v Bohuslávkách u Brna. Trenéry jsou Dušan Holý, Mirek Krchňák a Josef Kubáň. Po ukončení základní vojenské služby se zapojili do trenérské činnosti mladí nadějní judisté Roman Kubiš a Mirek Vašků. V této době ještě reprezentují oddíl na soutěžích v celé republice. Za těchto trenérů má vsetínské judo tolik judistek, co jich nemělo za celou svou existenci. z těch, které vydržely a reprezentovaly vsetínské judo: Ivona Stolaříková, Lidka Pašková, Milena Šrubařová, Markéta Janušová, Darina Čiháková, Markéta Machalcová a Katka Lukášová. V tomto období se pravidelně 2x – 3x do roka pořádají soustředění na Čubově a ve Velkých Karlovicích. Z ogarů se začínají prosazovat na soutěžích Daniel Žárský, Petr Čotek mladší a Martin Šimčík.

V 80 letech dochází k útlumu juda ve Vsetíně v důsledku ztráty tělocvičny, tatami a nezájmu úřadů řešit vzniklý problém. Po dohodě politických struktur a následné změně politické moci v republice se sport a tím i judo ocitlo ve finanční tísni. Vše od této doby stojí a padá na obětavosti trenérů Mirka Vašků a Josefa Kubáně, kterým jsou ještě nápomocni Dušan Holý a Mirek Krchňák. Pořádají se letní tábory judistů na Trubiskách u Valašské Polanky a spoří se na novou žíněnku, bez které je existence juda ve Vsetíně ohrožena.
V následujících letech jsme dokázali za obětavosti všech členů oddílu zakoupit nové tatami 7×7 metrů a postupně se další díly zakupují. Dnes oddíl disponuje dvěma tatami, na kterých je schopen uspořádat soutěže všech kategorií. Do trenérské činnosti se zapojili také bývalí závodníci Daniel Žárský a Pavel Kuzdřál, kteří úspěšně složili kvalifikaci trenéra třetí třídy. Na základě nového územního členění České republiky spadá od 1. 1. 2002 oddíl Judo Vsetín pod Zlínský kraj. Prezentuje se dvěma soutěžemi ročně a letním soustředěním v areálu Trubisek a ukázkami na akcích pořádaných různými institucemi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>